top of page

Problémy se spánkem, spánek 

Máš problémy se spánkem? Zdají se ti sny, které nechceš, aby se ti zdály? Nemůžeš usnout? Spíš málo, špatně nebo vůbec?  Bojíš se snů a nevíš, co máš dělat? I když jsi po celém dni unavený/á” a ani přes to nemůžeš usnout? Marně se převaluješ celé hodiny v posteli?  

Hned na začátek je velmi důležité si říct, že spánek je relaxační fáze, kdy se náš organismus utlumí. Spánek potřebujeme pro zdraví a přežití. A nejen to, během spánku se nám také regeneruje paměť, obnovuje se i naše psychika. Např. nás zbavuje emočního vypětí a stresu, který máme přes den. 

Kontakty 

Linka bezpečí:  

  • 116 111 

Pražská linka důvěry: 

  • 222 580 697 

Button
6270ca5057208.jpg
Rady, které by ti mohly pomoct vyzrát nad negativními myšlenkami před spaním: 

 - Před spaním se zkus prodýchat. Uklidnit se a soustředit se jen na svůj dech. Nemysli na to, co jsi dneska zažil/a. Pokud se od negativních a stresujících myšlenek nemůžeš oprostit, tak zkus zachovat klid a řekni si, že je spánek odpočinek a je to chvíle kdy máš od všeho klid a pokoj. Zkus si to takhle v hlavě nastavit.  

- Uvař si před spaním dobrý čaj (tady by bylo fajn dát tipy na konkrétní čaj, třeba velmi zklidňující účinek má meduňka), zalez si do postele a užívej si klid. Jen sebe. Ničím se nerozrušuj a soustřeď se na věc, kterou právě děláš. Čaj tě zahřeje, uklidní a nastaví tě na pohodu. Pohoda se pak přenese i do spánku a uvidíš, že se ti bude spát aspoň o trošku lépe. (https://www.sonnentor.com ) (Tady bych místo jen odkazu dala třeba: ”Skvělý uklidňující účinek má například ten a ten čaj od Sonnentoru.”). Pracujeme na spolupráci se SONNENTOREM. Až budeme vědět víc, určitě sem vložím i tipy na konkrétní čaje. 

- Představ si, že čelo je vědomí a zadní část hlavy je podvědomí. (viz obrázek). Nezdá se to, ale v podvědomí se někdy vyskytují věci, o kterých nemusíš ani vědět, ale i přes to tě můžou velice trápit. Cítíš tíhu, které se ne a ne zbavit. Zkus si tedy položit jednu ruku na čelo a druhou ruku na zadní část hlavy, přesně tak, jak to je na obrázku. Co vidíš? Je to místo prázdné, opuštěné? Zkus si představit situaci, která je pro tebe příjemná a evokuje ti dobrý pocit. Situaci, která se třeba stala a byl/a si při ní šťastný/á Chvíli se na to soustřeď a pokračuj v představě. Pomalu otevři oči a povol ruce.  

Krátká cvičení z oblasti kineziologie (např. Bc. Věra Dvořáková, https://www.poradna-berunka.cz – můžu doporučit, skvělá paní). 

- Před usínáním si zkus říct 5 pozitivních věcí, které si dnes zažil/a. Také si řekni 5 věcí, na které se těšíš a budeš je dělat zítra. Když nemáš nic naplánovaného, tak si naplánuj a pamatuj si, že být aktivní je mnohem lepší než jen sedět doma. 

- Sedni si na postel a než se uložíš k spánku, řekni si 5 pozitivních a kladných vlastností, které tě vystihují. Jednoduše jaký/á jsi. Nezapomeň ale, že musí být kladné. 

- Zkus si před spaním najít nějaký menší rituál. Chvíli se koukat z okna, udělej si nějaká dechová cvičení, zazpívej si nějakou písničku, která se ti líbí nebo zkus odložit všechnu elektroniku, alespoň na pár minut a vnímat klid kolem sebe. Nezdá se to, ale například mobil náš mozek velice zaměstnává a někdy to ani nemusíme pocítit. Zkus si najít aktivitu bez telefonu a uvidíš, že se budeš cítit víc sám/sama sebou. 

- Pro někoho může být nemožné nemít sociální sítě jako je Instagram atd. Pro mnoho lidí to však nemožné není.  Vystačí si i bez nich. Pokud před spaním v posteli trávíš dlouhou dobu na sociálních sítích, sleduješ zprávy atd. zkus se sám/sama zamyslet, zda je to pro tebe a tvou psychiku přínosné nebo zda by ses bez toho nemohl/a obejít. Mohou tě rozrušovat anebo se to pokoušíš brát jako odreagování, které moc nepomáhá. Samozřejmě záleží na tom, o co se zajímáš a vyhledáváš na sociálních sítích, a to ať jsou jakékoliv.  

- Pokud si doma sám/sama a třeba se bojíš a máš doma nějakého domácího mazlíčka – psa, kočku, králíka, morče, křečka ale klidně i rybičky, můžeš si povídat s nimi. Pejska pomazlit a pohladit. Pokud nemáš domácího mazlíčka, tak to vůbec nevadí. Máš třeba plyšáky? Obklop se spoustou polštářů a plyšáků. Zachumlej se do peřin a hned se nebudeš cítit o samotě. Může ti to připadat trapné a dětské, ale vyzkoušej to a pak uvidíš. Mnohdy je špatný spánek zapříčiněný špatným režimem. Chodíváš spát pozdě? Nebo jsi příliš vyčerpaná a ani spánek tě neposílí? Trápí tě negativní myšlenky? Řekni si dost! Moje psychické zdraví a celkově zdraví je nejdůležitější. Když tě něco trápí zkus to neřešit po celém dnu, unavená a vyčerpaná. Pamatuj si: Ráno moudřejší večera. Jdi spát brzo a vstávej ráno, a ne třeba až k poledni. Jednoduše si nastav režim, který budeš dodržovat. Samozřejmě to není tak jednoduché říct si budu vstávat v 7.00 a tak to bude ať se děje co se děje. Nespěchej na sebe. Je potřeba si pomalu zvykat.  

-  Na naší homepage se ti při každém otevření mění citáty, zkus si vybrat jeden, který se ti líbí a před spaním si ho vždy pověz. Vyber si ten, která k tobě sedí a nabudí tě k pozitivní mysli. Nebo si vymysli svůj citát. Pokud si vlastní citát vymyslíš, neváhej nám ho poslat. Na webu na nás určitě najdeš kontakt a my budeme moc rádi. 

- Před usnutím si řekni, co bys chtěl/a podniknout nebo jen prožít a slnit den následující. Udělej si plán, abys Věděl/a na co se můžeš další den těšit. 

Kdyby bylo nejhůř, víš, že můžeš zavolat na linku bezpečí  - 116 111   

bottom of page