Kyberšikana
CO S TÍM?
-
Pokud nefunguje ani prosba, aby agresor svého konání nechal, je potřeba požádat o pomoc.
-
Pokud po vás agresor žádá peníze, vaše fotky nebo videa, nikdy nic neposílejte a dotyčného si zablokujte a přerušte kontakt všude, kde to jde.
-
Pokud se vás snaží jinak napadnout např. na ulici nebo se vás snaží kontaktovat jinak, je potřeba požádat o pomoc. Chápeme, že to někdy může být těžké, obzvlášť pokud jste už poslali něco nebo je to někdo blízký. I tak je potřeba zkontaktovat někoho dospělého, pokud vám je méně něž 18 let, např. rodiče, učitelé, trenéři v kroužku, sousedé, prostě kohokoliv, komu věříte.
-
Pokud nemáte v dosahu nikoho takového, komu byste věřili a také se bojíte říct to vašim vrstevníkům, můžete se obrátit na několik služeb, např. Linka bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz), kde si můžete telefonicky popovídat s člověkem, který vás vyslechne a poradí, jak postupovat.
-
Pokud se necítíte vůbec na komunikaci s člověkem, můžete vyzkoušet našeho terapeutického chatbota, který vám také poradí, jak postupovat.
-
V některých případech bude potřeba kontaktovat policii, jelikož některé případy můžou vyřešit jen oni. Určitě byste se neměli bát policii kontaktovat a podat trestní oznámení. Pokud je vám méně jak 18, tak budete potřebovat i zákonného zástupce, ale v tomto případě by vás i on měl vyslechnout a zakročit tak, aby vám už nebylo ubližováno.
-
Pokud se bojíte kontaktovat policii nebo nechcete být za bonzáka, můžete k tomu přistupovat tak, že nepomůžete jen sobě, ale i ostatním, kteří mohou být také poškozeni. Kyberšikanou a bezpečím na internetu se zabývá také projekt E-Bezpečí (https://www.e-bezpeci.cz), kde najdete množství článků a videí, jak se chránit a jak se chovat na internetu. Další projekt, který se zabývá bezpečím hlavně při hraní počítačových her a na sociálních sítí, je projekt Buď safe online ( https://www.avast.com/cz/besafeonline/), kde najdete rady, jak se na internetu chovat a chránit.
Kontakty
Linka bezpečí:
-
116 111
Pražská linka důvěry:
-
222 580 697

Co je vlastně kyberšikana?
Kyberšikana je forma šikany, se kterou se můžeme potkat na internetu, při hraní počítačových her nebo jen při textování s kamarády. Charakterizuje se jako normální šikana neboli se opakuje několikrát, dotyčný s ní nesouhlasí a ani po kladení odporu a vyslovení nesouhlasu neskončí, ale je důležité si uvědomit že kyberšikana může být způsobená neúmyslně – nevhodný žert se např. vymkne kontrole a může se rozvinout do podoby intenzivní kyberšikany.
Formy kyberšikany:
Kyberstalking: v překladu pronásledování v kyberprostoru, nejčastěji pomocí chatů, SMS, sociálních sítí, emailu apod. Často agresor oběť zná a chce se jí nějak pomstít např. Kamarád, zrazený přítel, bývalí milenec/ka. Někdy si, ale agresor vyhlédne oběť vyhlédne na internetu. Pronásledované oběti hrozí ztráta soukromí, pocitu bezpečí a osobních údajů. Kyberstalking je trestný čin a musí se řešit.
Kyberharašení: Opakované zprávy zasílané agresorem, které jsou oběti nepříjemné. Může se tak stát i v běžné konverzaci, která se stane nepříjemnou a nelze ji ukončit. Agresor oběti často zasílá nežádoucí zprávy, hned jak se dostane na internet a odesílá je skoro pořád.
Vyloučení: Oběť je vyloučena z nějaké skupiny, do které chce/ by měla patřit. Tato forma vyloučení je velmi bolestivá i když postrádá přímý prvek agrese. Oběť trpí frustrací z nenaplněné potřeby někam patřit. Tento pocit je daleko horší právě na internetu než osobně, jelikož tam je patrné, kdo je oblíbený a kdo ne.
Kybergrooming: Snaha přimět pomocí internetu oběť k osobní schůzce. Většinou se to týká mladších, ale někdy se tak stane i u dospělých např. na seznamce. Agresor oběť na místě setkání zneužije nebo využije, anebo ji naláká k sobě domů.
Flaming: Agresor se snaží vyvolat vyhrocenou agresivní diskuzi až hádku např. Tím, že přidá nějaký příspěvek, na který lidé reagují a pod komentáři se spustí hádka. Dochází k urážkám až výhružkám a oběť to ne vždy může přijmout dobře. V poslední době se vyskytuje u příspěvků o nemoci Covid-19, Válce na Ukrajině, politické situaci.
Sexting: Zasílání textů, fotografií a videí se sexuální tématikou přes internet. Tyto materiály často končí na veřejných stránkách a můžou mít na oběť fatální důsledky, jelikož jsou často použity k vydírání. Některé případy mohou skončit až smrtí oběti. Pokud je oběti méně jak 18 let dopouští se agresor také trestního činu šíření dětské pornografie.
Happy slapping: Poměrně nová „zábava“ mladých lidí původem z Británie. Probíhá tak že člověk si mimo internet najde oběť, které fyzicky ublíží a přitom si vše nahrává na telefon/ kameru. Poté je nahrávka zveřejněna na internetu. V dnešní době neobsahuje jen mírné fackování, ale i závažnější útoky za hranicí zákona, dokonce i svlékání oběti. Někdy vede zveřejnění těchto videí až k sebevraždě oběti.